Czasem nie wszystkie problemy z czworonogiem jesteśmy w stanie rozwiązać samodzielnie. Nie każdy ma odpowiednią wiedzę, by poradzić sobie z psem lękowym, wykazującym agresję czy zwyczajnie mającym problemy z emocjami. Na szczęście dziś możemy poradzić się specjalisty, który wskaże nam drogę, jak prawidłowo pracować z psem. Kim jest psi behawiorysta i kiedy warto się do niego zgłosić?
Psi behawiorysta – kto to jest?
W naszym kraju psi behawiorysta jest stosunkowo nowym zawodem. Do niedawna ciężko było znaleźć specjalistę, który doskonale rozumiałby psią psychikę i wiedziałby, jak pracować z problemowym czworonogiem. Dziś, wraz z rosnącą świadomością społeczeństwa, coraz więcej jest ludzi, którzy zawodowo zajmują się rozwiązywaniem psich problemów.
Behawiorystów często nazywa się psimi psychologami. Choć nie jest to określenie do końca trafne, w dużej mierze oddaje sens tej profesji. Są to specjaliści, którzy zajmują się terapią psich zachowań. Ich zadaniem nie jest jednak „rozmowa” z czworonogiem, a przede wszystkim modyfikacja środowiska i zmiana nawyków opiekunów, dzięki czemu możliwe jest rozpoczęcie pracy ze zwierzęciem. To również swego rodzaju psi adwokaci, którzy dbają o zaspokojenie wszystkich potrzeb czworonoga i zadbanie o jego komfort.
Jak sprawdzić behawiorystę?
Niestety, wraz z popytem na tego typu usługi, znacząco zwiększyła się również ilość samozwańczych specjalistów, którzy mianują się behawiorystami, nie mając większego pojęcia o tym, co robią. Zawód ten nie jest w żaden sposób uregulowany prawnie, dlatego wykonywać może go właściwie każdy. Korzystanie z usług takich osób może przynieść więcej szkody niż pożytku, dlatego warto przed pierwszym spotkaniem sprawdzić kompetencje specjalisty i opinie na jego temat.
Dobry behawiorysta będzie mógł pochwalić się długim doświadczeniem oraz sporą ilością szkoleń i seminariów, w których brał udział. Nie poprzestaje on na ukończeniu pierwszej lepszej szkoły i regularnie poszerza swoją wiedzę w tym zakresie. Nie będzie miał również problemu, by pochwalić się swoimi sukcesami oraz opowiedzieć o swoich metodach pracy.
Kiedy skorzystać z pomocy psiego behawiorysty?
Przyczyn zgłoszenia się do psiego behawiorysty jest tyle, ile przypadków. Możemy skorzystać z pomocy specjalisty zawsze, gdy mamy jakiś problem w wychowaniu naszego psa lub nie jesteśmy w stanie zrozumieć jego reakcji. Dlatego bardzo częstą przyczyną zgłoszeń do psiego psychologa jest lęk separacyjny, załatwianie się w domu, nadreaktywność, agresja względem psów i ludzi, a także różne zachowania lękowe. Rzadziej zdarza się, że do behawiorysty zgłaszają się świeżo upieczeni właściciele szczeniaka, którym zależy na prawidłowym prowadzeniu psiaka. To świetny pomysł, by lepiej poznać nowego domownika i uniknąć problemów, które później trzeba byłoby naprawiać.