Białko jest głównym składnikiem budulcowym organizmów. Psy jak ludzie potrzebują składników odżywczych jak białko, tłuszcze, witaminy, węglowodany i woda. Chociaż wiadomo dieta psa wymaga więcej białka i tłuszczów, a zdecydowanie mniej węglowodanów niż człowiek.
Jaki wpływ ma białko na organizm psa?
Aby psy mogły zachować dobrą kondycję i zdrowie to powinny dostarczać z pożywieniem aminokwasów egzogennych, takich, których organizm nie potrafi sam wytworzyć i są nimi. Według artykułu na stronie www.zdrowieonline.pl są to m.in.:
- treonina hormon tarczycy, wpływa na nastrój, sierść,
- lizyna ona pobudza wzrost kości i wydziela soki trawienne,
- tryptofan prekursor serotoiny czyli hormon szczęścia, niacyny witaminy B,
- histydyna przeciwbólowe działanie i wydzielają pobudzające soków trawiennych,
- walina, izoleucyna, leucyna regulują poziom cukru i stresu, zapobiegają w rozpadowi białka,
- fenyloalanina wpływa na produkcję adrenaliny,
- arginina wytwarza hormon wzrostu.
Białko u psów jakie ma funkcje?
- Regulacja procesów przemiany materii.
- Magazynowanie składników i substancji np. hemoglobina.
- Budowanie tkanek organizmu i hormonów czy enzymów jak i kolagen czy elastan.
Białko dla szczeniąt?
To zapotrzebowanie białka u szczeniąt jest potrzebne, gdzie niedobór skutkuje zahamowaniem jak i upośledzeniem rozwoju i zmniejszenie masy ciała. Dlatego zwiększone zapotrzebowanie jest u szczeniąt jak i starszych psów czy suk w ciąży.
Zatem ile pies potrzebuje białka?
Zapotrzebowanie jest u wszystkich psów i różnią się w zależności od wielkości psa, jak i aktywności czy stanu zdrowia. Dorosłe psy potrzebują od 2 do 2,5 g białka na każdy kilogram masy ciała i przeliczając to na % wynosi to 18% w suchej karmie. Zaspokojenie przez białko powinno być w połowie z pochodzenia zwierzęcego, które jest 6 razy lepiej przyswajalne przez ich organizm.
Dla zdrowia i prawidłowego funkcjonowania organizmu niezbędne jest, aby pies otrzymał karmę, która zawiera odpowiednie proporcje składników odżywczych, jak i witamin czy składników mineralnych.