Są małe, ale bardzo odważne, Nie jest zaskakujące, aby zobaczyć Chihuahua atakującego Pitbulla lub Great Dane’a, więc musimy zawsze mieć oko na nich, gdy idziemy na spacer, bo jeśli atakują one oczywiście przegrają (choć jest to coś, czego nie wydają się wiedzieć).

Istnieje kilka rodzajów psów rasy Chihuahua w zależności od długości włosów lub kształtu głowy, potocznie zwanej „głową jelenia” lub „głową jabłka”. Wszystkie mają ten sam charakter i zachowanie, choć ich budowa ciała jest inna.

Nie jest to bardzo znana rasa, ponieważ muszą trzymać się jednego właściciela. Jest to jedna z ulubionych ras w domach rodzinnych dzięki swojemu przyjaznemu i wesołemu charakterowi, zawsze radosna i chętna do zabawy. Są one również znane jako psy klaunów, ponieważ zawsze będą cię rozśmieszać.

Wysokość: 25 do 30 centymetrów.
Waga: od 5 do 13 kilogramów.
Charakter: Bardzo zabawny, radosny, figlarny, przytulny i swojski.
Kolory: czarny, kremowy, brązowy, brązowy, brązowy.
Ciekawostki: Ponieważ jest to rasa brachycefaliczna, musimy unikać zmuszania go do dużego wysiłku fizycznego. Ten pies powinien zawsze chodzić i bawić się w swoim własnym tempie. Ich średnia długość życia wynosi od 12 do 15 lat.