Rasa ta została zapoczątkowana w Walii. Pieski corgi nadal są bardziej znane w Anglii niż w innych krajach europejskich. Największą popularność zyskały dzięki królowej Elżbiecie II,która była ich fanką. W Polsce dopiero w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku pojawiły się pierwsze mioty tej rasy. Corgi są charakterne, ale zarazem bardzo pozytywne. Lubią towarzystwo innych psów, a zwłaszcza tej samej rasy.
Jak wyglądają psy rasy corgi?
Corgi mają długie ciało, szeroką klatkę piersiową, krótkie nogi i w kłębie nie osiągają więcej niż 30 centymetrów. Waga dorosłego osobnika nie powinna przekroczyć 12 kilogramów. Większość osobników ma sierść koloru rudo-białego. Jednak niektóre corgi są tricolorowe (rudy, biały, czarny). Sierść jest krótka i sztywna. Ogon jest puszysty i stosunkowo długi. Głowa corgi jest dość spora, a na niej są charakterystyczne, duże uszy.
Dla kogo najlepsza będzie rasa corgi?
Wiele osób przed wzięciem do domu psa zastanawia się, która rasa odpowiadałaby ich trybowi życia. Aktywni single zwykle decydują się na rasy psów, z którymi można uprawiać sport. Natomiast rodziny z dziećmi potrzebują spokojnych i dających się ułożyć zwierzaków. Corgi idealnie będzie pasował właśnie do rodziny, która okaże mu dużo uczuć i atencji. Jak wiadomo, Corgi potrafią nawiązać niezwykłą więź z człowiekiem. Jednak psy tej rasy są też aktywne, więc należy zapewnić im odpowiednią dawkę ruchu. Szkolenie szczeniaka warto zacząćjak tylko trafi do nowego domu, aby wyznaczyć pewne granicę. Corgi lubią dominować, jeśli właściciel nie jest wobec nich konsekwentny.
Na co chorują corgi?
Jak każda rasa corgi są predysponowane do konkretnych schorzeń. Przez to, że mają krótkie kończyny i stosunkowo długi korpus mogą cierpieć na problemy z kręgosłupem. Bardzo często zdarzają się u psów tej rasy wypadnięcia dysków czy zwyrodnienia stawów. Właściciele powinni być świadomi, że w przypadku tej rasy ważna jest suplementacja stawów oraz niedopuszczenie do nadwagi czy otyłości zwierzaka.
Inną chorobą, która jest charakterystyczna dla tej rasy jest postępujący zanik siatkówki. Jest to schorzenie genetyczne, dlatego warto zapytać hodowcę czy robił odpowiednie testy i czy rodzice psa, którego zamierzamy kupić byli wolni od tej choroby.