Zazwyczaj psy przyzwyczajają się do oddawania moczu poza domem w ciągu kilku miesięcy. Zdarzają się jednak sytuacje, w których w domu może dochodzić do oddania moczu przez psa z różnych powodów, takich jak choroba czy obecność nowego zwierzęcia w domu.

Szczególnie w przypadku znakowania lub podczas szkolenia szczeniąt ważne jest, aby nauczyć się dobrze czyścić zabrudzone miejsce, aby je odkazić, a także spróbować zapobiec ponownemu oddawaniu moczu przez psa, zachęconego zapachem.

Repelenty lub środki odstraszające dla psów

Musimy pamiętać, że psim zwyczajem jest pozostawianie śladów zapachowych w miejscach, w których zauważą ślady moczu. Dlatego tak ważne jest, aby zapach całkowicie zniknął.

Ale wyeliminowanie tego śladu nie oznacza wcale uciekania się do repelentów, które mogą być szkodliwe dla psów. Warto o tym pamiętać, zwłaszcza jeśli chcemy zapobiec oddawaniu przez psy moczu w naszym domu. Musimy pamiętać, że oni nie robią tego po to, żeby nam dokuczyć. Dlatego nigdy nie jest uzasadnione stosowanie jakiegokolwiek produktu, metody czy środka, który może wyrządzić najmniejszą szkodę zwierzęciu. Wszystkie opcje, które omówimy poniżej są nieszkodliwe dla wszystkich psów.

Najlepszy sposób na sprzątanie moczu psa

Najprostszym sposobem jest użycie chłonnego papieru, np. kuchennego, choć w przypadku jego braku możemy użyć papieru toaletowego lub chusteczek higienicznych. Chodzi o to, aby dobrze pokryć cały obszar, aby całkowicie wchłonąć mocz. Nie wcieraj, pozwól mu się wchłonąć. Ważne jest, aby wykonać ten manewr jak najszybciej, jak również pozbyć się poplamionego papieru.

Przy okazji, nie gniewaj się na psa. Wręcz przeciwnie, posprzątaj mocz bez mówienia mu o tym i martw się, co się stało, że oddaje mocz w domu, jeśli jeszcze tego nie robił. Istnieją choroby, które mogą zacząć się ujawniać wraz z utratą lub eliminacją moczu w domu. Zgłoś się wtedy do lekarza weterynarii.

Środki do czyszczenia psiego moczu

Po usunięciu większej części moczu, następnym krokiem jest sanitaryzacja obszaru za pomocą środka czyszczącego, w zależności od powierzchni, która została dotknięta. Na przykład, niektóre dywany można włożyć bezpośrednio do pralki, kanapa będzie wymagała specjalnego środka do czyszczenia tapicerki, natomiast podłoga będzie miała kilka opcji w zależności od jej materiału.

Musimy jednak pamiętać, że nie możemy stosować produktów zawierających wybielacze, a przede wszystkim amoniak. Dzieje się tak dlatego, że psi mocz wydziela podobny zapach, który może mieć dokładnie taki efekt, jakiego chcemy uniknąć. Wręcz przeciwnie, zaleca się stosowanie enzymatycznych środków czyszczących lub neutralnego mydła.

Środek odstraszający mocz psów

Produkty, które będą działały jako repelenty, należy stosować po oczyszczeniu moczu, tak jak zaznaczyliśmy w poprzednich rozdziałach. Ich działanie może polegać na całkowitym wyeliminowaniu zapachu, tak aby pies stracił zainteresowanie oddawaniem moczu w tym miejscu, lub na wydzielaniu nieprzyjemnego aromatu, aby zniechęcić go do odwiedzania tego obszaru.

Pamiętajmy jednak, że zanim zaczniemy myśleć o odstraszaniu, musimy dowiedzieć się, dlaczego pies oddał mocz. Na przykład, jeśli on oddaje mocz w domu, ponieważ ma niewydolność nerek, to bez względu na to, jak bardzo będziesz sprzątał, on nadal będzie oddawał mocz w domu, po prostu dlatego, że ze względu na swoją chorobę nie może nic na to poradzić.