Przy wyborze najlepszej obroży, szelek i smyczy dla psa, istnieje kilka zaleceń, które będą bardzo przydatne. Oto one.

Nie wszystkie psy są takie same i nie wszystkie potrzebują takiej samej obroży czy smyczy. Przy wyborze należy wziąć pod uwagę budowę psa, jego poziom energii i aktywności, zachowanie i oczywiście osobę, która będzie go wyprowadzać.

Zalety i wady obroży dla psów

Szyja jest bardzo wrażliwą częścią anatomii psa. Podobnie jak w przypadku ludzi, pojedynczy wypadek może być bardzo szkodliwy. Dlatego też obroże NIE są zalecane dla następujących typów psów:

Szczeniaki
Psy o dużej aktywności, które zazwyczaj chodzą ciągnąc za sobą smycz.
Psy w podeszłym wieku lub psy z problemami z szyjką macicy

Nadmierny nacisk kołnierza na szyję może powodować zagrożenia dla zdrowia, takie jak ból, siniaki i/lub przykurcze, problemy z krążeniem krwi i związane z tym problemy lub trudności w oddychaniu. Obroże dla psów są jednak bardzo praktycznym akcesorium dla psów, które nie ciągną na smyczy, lub które większość czasu spędzają luzem, ponieważ żyją w sprzyjających ku temu warunkach.

W jaki sposób psy komunikują nam, że nas kochają?

Jak dobrać smycz dla psa?

Istnieje wiele rodzajów smyczy, ale generalnie najbardziej polecane są te, które pozwalają psu na pewną swobodę ruchu: smycze dłuższe niż jeden metr.

Jaka długość jest najlepsza?

Smycze krótsze niż jeden metr nie są zalecane do spacerów i powinny być używane tylko w bardzo szczególnych okolicznościach, gdy konieczna jest absolutna kontrola. Nie pozwalają psu węszyć, swobodnie się poruszać ani cieszyć się spacerem.

Dobrym pomysłem są smycze z różnymi końcówkami, które można skrócić lub wydłużyć w zależności od potrzeb. Są one bardzo uniwersalną i ciekawą opcją.

Wysuwane smycze, długie na kilka metrów, mogą zapewnić psom dużą swobodę ruchu, ale wiążą się z ryzykiem braku kontroli. Konieczne jest bardzo dobrze wycenić wybór w zależności od każdego psa i każdego właściciela, ponieważ za długa smycz może być skomplikowana w środku ruchliwej ulicy. Z drugiej strony trzeba uważać, bo może zaplątać się w drzewa, latarnie lub powodować potknięcia.

Istnieją również smycze treningowe, płaskie i kilkumetrowe. Stosuje się je podczas ćwiczeń takich jak przywołanie (uczenie psa przychodzenia na zawołanie bez ryzyka ucieczki) i innych, w których interesujące jest połączenie swobody ruchu i bezpieczeństwa.

Okrągłe czy płaskie?

Kształt smyczy dla psów może być różny, od okrągłego do płaskiego. Różnice nie są zbyt znaczące, z wyjątkiem przypadku, gdy potrzebujesz smyczy do wykonywania niektórych ćwiczeń szkoleniowych dla psów. W tej konkretnej sytuacji lepiej wybrać smycz płaską, na którą można wejść nogą i trzymać, nagradzając psa lub wskazując mu ćwiczenie do wykonania.

Dodaj komentarz